Niszczarki a sposób cięcia

News

Wyróżniamy dwie kategorie podstawowe: - paskowe – to najtańsze produkty, które tną więcej kartek za jednym razem i pracują dość cicho. Tną na paski i zapełniają dość szybko kosz - paskowo odcinkowe – to takie urządzenie, które będzie cięło dokumenty nie na paski, ale na ścinki różnego rozmiaru i kształtu. W ten sposób można oczekiwać, że urządzenie będzie gwarantowało nam większą gwarancję takiego zniszczenia, które sprawi, że ponowne złożenie dokumentów nie będzie możliwe. im mniejsze ścinki będą tworzone tym wyższy będzie stopień tajności i normy DIN 32757, która należy do sposobów oznaczenia urządzeń niszczących dokumentów.

Tą normą określa się bowiem poziom bezpieczeństwa jaki będzie gwarantowany przez konkretną niszczarkę. Od tego jakie będzie cięcie dokumentów zależy do jakie bezpieczeństwo będzie się dało uzyskać. Dlatego jest więc rzeczą bardzo ważną, by szukać takich rozwiązań, które zagwarantują nam odpowiednie zniszczenie dokumentów, tak że nikt nie będzie w stanie dojść co w tych dokumentach się znajdowało.

Wyróżniamy następujące stopnie tajności DIN: • DIN 1 – cięcia paskowe w szerokości od 6 do 12 mm, które są polecane przy ogólnych materiałach • DIN 2 – paski będą mniejsze niż 6 mm albo też mniejsza ścinka niż 800 mm kwadratowych. Zaleca się do wewnętrznej korespondencji. • DIN 3 – stosuje się ten stopień do poufnych materiałów. Kartka będzie cięta na mniejsze niż 2 mm paski albo też ścinki, które mają mniej niż 320 mm2. • DIN 4 – to stopień przeznaczony do tajnych materiałów.

zasada niszczenia dokumentów W tym przypadku ścinki będą mniejsze niż 30 mm2 oraz o szerokości mniejszej niż w mm oraz długości mniejszej niż 15 mm • DIN 5 – niszczy się dokumenty ściśle tajne, które mają mniejszą powierzchnię niż 10 mm, szerokość zaś mniejszą niż 0,8 mm i długość mniejszą niż 13mm. • Poza normą DIN jest jeszcze 6 stopień tajności – tutaj ścinki będą już miały rozmiar mniejszy niż 1 mm na 5 mm. Niszczarki takie przygotowywane są już z myślą o dokumentach specjalnego przeznaczenia. Urządzenie niszczące doprowadzi do pocięcia kartki A4 na 15 tysięcy kawałków.