Drukarki Laserowe – zalety i wady

News

Drukarki laserowe inaczej niż te atramentowe to raczej dość nowy produkt, który jeszcze nie tak dawno nie był często spotkany. Królowały na świecie drukarki atramentowe. Na rynku jednak pojawiły się laserówki i zainteresowanie tymi urządzeniami cały czas rosło. Przede wszystkim takie urządzenia charakteryzowały się szybką pracą, były nowocześniejsze a dodatkowo właśnie były czymś nowym rynku i to również przyciągało niektórych klientów. Przede wszystkim ludzie chcieli spróbować czegoś nowego. Czy takie urządzenia były lepsze to trudno powiedzieć i trudno tutaj dyskutować, ponieważ każdy ma jakieś swoje określenia co do tego.

Na pewno trzeba inaczej traktować urządzenia monochromatyczne a inaczej kolorowe. Jeśli chodzi o te czarnobiałe to rzeczywiście możliwe, że laserowka jest lepszym rozwiązaniem. Najważniejsze bowiem będzie to, że takie urządzenie jest szybkie i jednocześnie daje nam możliwość drukowania każdej strony zdecydowanie taniej niż na urządzeniu atramentowym. Jeśli więc chcemy drukować jedynie tekst to rzeczywiście laserowe urządzenie dobrze się sprawdzi. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie drukarki niestety charakteryzują się tym, że raczej pracują na niskich rozdzielczościach a to sprawia, że nie będą w stanie poradzi sobie z dobrym drukowaniem grafiki czarnobiałej i dlatego trzeba się dobrze zastanowić co dokładnie będzie na nich drukowane. Jeśli chcemy drukować jakieś elementy graficzne to mogą one na laserówce być raczej nieudane.

czy warto kupować drukarkę laserową? Jeśli będzie na nadrukach sam tekst to taka drukarka właśnie dobrze sobie z tym poradzi i da nam możliwość taniego drukowania. Nieco inaczej sytuacja wygląda z kolorowym drukiem laserowym. Tutaj należy wykonać prace tonera cztery razy na wszystkie barwy składowe CMYK. To sprawia, że koszt rośnie cztery razy ale to nie będzie najgorsze. Dodatkowo bowiem trzeba się liczyć z tym, że bardzo mocno będą rosły koszty takiego urządzenia które drukuje w kolorze. Samo drukowanie będzie tańsze niż na atramencie, ponieważ będzie można drukować około 5 razy taniej na laserówce. Sam sprzęt oraz dodatkowo tonery do tego sprzętu będą jednak droższe zdecydowanie niż atramentowe i dlatego trzeba się zastanowić czy taki bardzo duży wydatek będzie rzeczywiście racjonalnym rozwiązaniem.