Jak działa drukarka laserowa – historia i współczesność
Zanim powstały drukarki laserowe mieliśmy dostępne kserokopiarki, które działały na podobnej zasadzie. Przygotowane poraz pierwszy przez firmę Xerox. Pierwsze udane kopiowanie było wykonane na modelu A w roku 1949. Pierwsza laserowa drukarka także była stworzona przez tą firmę. Był to model Xerox 9700, który zajmował cały pokój, ale miał świetne osiągi nawet jak na dzisiejsze czasy, ponieważ drukował 120 stron na minutę i jednocześnie miał rozdzielczość 300 dpi. Pierwsze masowo sprzedawane urządzenie wyszło z rąk firmy HP, która wprowadziła swoje urządzenie w roku 1984 i kosztowało ono wtedy około 3,5 tysiąca dolarów.
Oczywiście była to spora kwota, ale urządzenie było wyjątkowe. Osiągało ono 300 dpi i pracowało z wbudowaną pamięcią 128 kb. Do komunikacji używało portu, który obecnie już nie jest wykorzystywany. Dopiero w kolejnym modelu z roku 1986 pojawił się port Centronics, który jest popularnym do dnia dzisiejszego portem drukarkowym. To nowe urządzenie powstałe dwa lata później dawało podobne wyniki, ale kosztowało 500 dolarów więcej. Jak działa drukarka laserowa
W drukarce laserowej bęben światłoczuły naładowany będzie elektrostatycznie tak, że będzie przyciągał cząsteczki tonera. Następnie światło z lasera odbija się przez lustro i pada na bęben. W tych miejscach, które są oświetlone zmieni się ładunek i dlatego toner w tych miejscach nie będzie się kleił. Tak stworzony obraz będzie potem przeniesiony na kartkę. W drukarce kolorowej znajdują się cztery tonery, bębny i lasery i z każdym kolorem wykonuje się taki sam proces. Ostatecznie toner będzie zatwierdzony jakby na kartce w wysokiej temperaturze co dokonuje się przez specjalne wałki zwane fuserem, które doprowadzają do wtopienia tonera w kartkę.
- 19 lutego 2016